Municipalities of Imus, Dasmarinas, Carmona, Gen. Mariano Alvarez, General Trias, and Tanza; Third District:
Tagaytay City and the Municipalities of Alfonso, Amadeo, General Aguinaldo, Indang, Magallanes, Maragondon,
Mendez-Nunez, Naic, Silang, and Ternate.
LAGUNA with San Pablo City, four (4) – First District: Municipalities of Binan, San Pedro and Sta. Rosa; Second
District: Municipalities of Bay, Cabuyao, Calamba, and Los Banos; Third District: San Pablo City and the
Municipalities of Calauan, Alaminos, Rizal, Nagcarlan, Liliw, and Victoria: Fourth District: Municipalities of Sta.
Cruz, Pila, Lumban, Pagsanjan, Cavinti, Kalayaan, Paete, Pakil, Pangil, Siniloan, Famy, Mabitac, Sta. Maria,
Magdalena, Luisiana, and Majayjay.
MARINDUQUE, one (1)
OCCIDENTAL MINDORO, one (1)
ORIENTAL MINDORO, two (2) – First District: Municipalities of Baco, Calapan, Naujan, Puerto Galera, San
Teodoro, Victoria, Pola, and Socorro; Second District: Municipalities of Bansud, Bongabon, Bulalakao, Gloria,
Mansalay, Pinamalayan, and Roxas.
PALAWAN with Puerto Princesa City, two (2) – First District: Municipalities of Agutaya, Araceli, Busuanga,
Cagayancillo, Coron, Cuyo, Dumaran, El Nido, Linapacan, Magsaysay, Roxas, San Vicente, Taytay, and
Kalayaan; Second District: Puerto Princesa City and the Municipalities of Aborlan, Balabac, Batarasa, Brooke’s
Point, Narra, Quezon, and Marcos.
QUEZON with Lucena City, four (4) – First District: Municipalities of Burdeos, Gen. Nakar, Infanta, Jumalig,
Panukulan, Patnanungan, Polilio, Real, Sampaloc, Mauban, Pagbilao, Lucban, and Tayabas; Second District:
Lucena city and Municipalities of Candelaria, Dolores, San Antonio, Sariaya, and Tiaong; Third District:
Municipalities of Catanauan, Gen. Luna, Macalelon, Mulanay, Pitogo, San Andres, San Francisco, San Narciso,
Buenavista, Padre Burgos, Agdangan, and Unisan; Fourth District: Municipalities of Calauag, Guinayangan,
Gumaca, Lopez, Tagkawayan, Atimonan, Plaridel, Alabat, Perez, and Quezon
RIZAL, two (2) – First District: Municipalities of Antipolo, Taytay, Cainta, Angono, and Binangonan; Second
District: Municipalities of E. Rodriguez, San Mateo, Morong, Cardona, Teresa, Baras, Tanay, Pililla, and Jala-
Jala.
ROMBLON, one (1)

Region V
ALBAY with Legaspi City, three (3) – First District: Municipalities of Bacacay, Malinao, Malilipot, Santo Domingo,
Tabaco, and Tiwi, Second District: Legaspi City and the Municipalities of Camalig, Daraga, Manito, and Rapu-
Rapu; Third District: Municipalities of Guinobatan, Jovellar, Libon, Ligao, Oas, Pio Duran, and Polangui.
CAMARINES NORTE, one (1)
CAMARINES SUR including the Cities of Naga and Iriga, four (4) – First District: Municipalities of Del Gallego,
Ragay, Lupi, Sipocot, Libmanan, Cabusao, Pamplona, Pasacao, Minalabac, and San Fernando, Second District
: Naga City and the Municipalities of Bonbon, Calabanga, Camaligan, Canaman, Gainza, Magarao, Milaor,
Ocampo, and Pili; Third District: Municipalities of Caramoan, Garchitorena, Goa, Lagonoy, Presentacion,
Sangay, San Jose, Tigaon, Tinambac, and Siruma; Fourth District: Iriga City and the Municipalities of Baao,
Balatan, Bato, Buhi, Bula, and Nabua.
CATANDUANES, one (1)
MASBATE, three (3) – First District Municipalities of San Pascual, Claveria, Monreal, San Jacinto, San
Fernando, and Batuan; Second District: Municipalities of Masbate, Mobo, Milagros, Aroroy, Baleno, Balud, and
Mandaon; Third District: Municipalities of Uson, Dimasalang, Palanas, Cataingan, Pio V. Corpuz, Esperanza,
Placer, and Cawayan.
SORSOGON, two (2) – First District: Municipalities of Sorsogon, Pilar, Donsol, Castilla, Bacon, Casiguran, and
Magallanes; Second District: Municipalities of Barcelona, Prieto Diaz, Gubat, Juban, Bulusan, Irosin, Sta.
Magdalena, Matnog, and Bulan.

Region VI
AKLAN, one (1)
ANTIQUE, one (1)
CAPIZ including Roxas City, two (2) – First District: Roxas City and the Municipalities of Panay, Pilar,
Pontevedra, President Roxas, Ma-ayon, and Panitan; Second District: Municipalities of Dumalag, Jamindan,
Mambusao, Sapian, Sigma, Tapaz, Cuartero, Dao, Dumarao, and Ivisan.
ILOILO, five (5) – First District: Municipalities of Guimbal, Igbaras, San Joaquin, Tigbauan, Tubungan, Miagao,
and Oton; Second District; Municipalities of Jordan, Nueva Valencia, Buenavista, Pavia, Leganes, Sta. Barbara,
New Lucena, Zarraga, Alimodian, Leon, and San Miguel; Third District: Municipalities of Maasin, Cabatuan,
janiuay, Badiangan, Mina, Pototan, Calinog, Lambunao, and Bingawan; Fourth District: Municipalities of Passi,
San Enrique, Duenas, Dingle, Barotac Nuevo, Dumangas, Anilao, and Banate; Fifth District: Municipalities of
Barotac Viejo, San Rafael, Ajuy, Lemery, Concepcion, Sara, San Dionisio, Batad, Estancia, Balasan, and
Carles.
ILOILO CITY, one (1)
NEGROS OCCIDENTAL, with the Cities of San Carlos, Cadiz, Bago, La Carlota, and Silay, six (6) – First District:
San Carlos City and the Municipalities of Toboso, Calatrava, Escalante, and S. Benedicto; Second District:
Cadiz City and the Municipalities of Sagay and Manapla; Third District: Silay City and the Municipalities of
Victorias, Enrique B. Magalona, Talisay, and Murcia; Fourth District: Bago City and the Municipalities of
Valladolid, San Enrique, Pontevedra, Pulupandan, and La Carlota; Fifth District: Municipalities of La Castellana,
Moises Padilla, Isabela, Binalbagan, Himamaylan, and Hinigaran; Sixth District: Municipalities of Kabankalan,
Ilog, Cauayan, Candoni, Sipalay, and Hinobaan.
BACOLOD CITY, ONE ( 1 )

Region VII
BOHOL, with Tagbilaran City, three (3) – First District: Tagbilaran City and the Municipalities of Alburquerque,
Antequera, Baclayon, Balilihan, Calape, Catigbian, Corella, Cortes, Dauis, Loon, Maribojoc, Panglao, Sikatuna,
and Tubigon; Second District: Municipalities of Clarin, Inabangan, Sagbayan, Buenavista, Jetafe, Dagohoy,
Danao, San Miguel, Trinidad, Talibon, Ubay, Bien Unido, San Isidro, and Pres. C. P. Garcia; Third District:
Municipalities of Loay, Loboc, Bilar, Batuan, Carmen, Sevilla, Lila, Dimiao, Valencia, Garcia-Hernandez, Jagna,
Duero, Guindulman, Candijay, Mabini, Alicia, Anda, Sierra Bullones, and Pilar.
CEBU, with the Cities of Danao, Lapu-lapu, Mandaue, and Toledo, six (6) – First District: Municipalities of
Talisay, Minglanilla, Naga, San Fernando, Carcar, and Sibongan; Second District: Municipalities of Argao,
Dalaguete, Alcoy, Boljoon, Oslob, Santander, Samboan, Ginatilan, Malabuyoc, Alegria, Badian, Moal- boal,
Alcantara, Ronda, and Dumanjug; Third District: Toledo City and the Municipalities of Barili, Alonguinsan,
Pinamungajan, Balamban, Asturias, and Tuburan; Fourth District: Municipalities of Tabuelan, San Remigio, Sta.
Fe, Bantayan, Madridejos, Daan- bantayan, Medellin, Bogo, and Tabogon; Fifth District: Danao City and the
Municipalities of Borbon, Sogod, Catmon, Carmen, Compostela, Liloan, San Francisco, Poro, Tudela, and Pilar;
Sixth District: Lapu-lapu City, Mandanue City, and the Municipalities of Cordova and Consolacion.
CEBU CITY, two (2) – First District: Barangays of Adlawon, Agsungot, Apas, Bacayan, Banilad, Binaliw, Budla-
an, Busay, Cmbinocot, Camputhaw, Capitol Site, Carreta, Central Proper, Cogon-Ramos, Day-as, Ermita, Guba,
Hipodromo, Kalubihan, Kamagayan, Kasambagan, Lahug, Lorega, Lusaran, Luz, Mabini, Mabolo, Malubog,
Pahina Central, Parian, Paril, Pit-os, Pulang Bato, Sambag 1, Sambag 11, San Antonio, San Jose, San Roque,
Sta. Cruz, Sirao, T. Padilla, Talamban, Taptap, Tejero, Tinago, and Zapatera; Second District: Barangays of
Babag, Basak Pardo, Basak San Nicolas, Bonbon, Buhisan, Bulacao pardo, Bout-Taup, Calamba, Cogon Pardo,
Duljo Fatima, Guadalupe, Inayawan, Kalunasan, Kinasang-an Pardo, Labangon, Mambaling, Pahina San
Nicolas, Pamutan, Pardo, Pasil Abuno, Sibugay, Punta Princesa, Quiot, San Nicolas, Sawang Calero, Sinsin,
Suba Pasil, Sudlon, Sapangdako, Tabunan, Tigbao, Tisa, and Toong.
NEGROS ORIENTAL, with the Cities of Bais, Canlaon, and Dumaguete, three (3) – First District: Canlaon City
and the Municipalities of Vallehermoso, Guihulngan, La Libertad, Jimalalud, Tayasan, Ayungon, Bindoy, and
Manjuyod; Second District: Bais City, Dumaguete City, and the Municipalities of Mabinay, Tanjay, Pamplona,
Amlan, San Jose, and Sibulan; Third District: Municipalities of Valencia, Bacong, Dauin, Zamboanguita, Siaton,
Sta. Catalina, Bayawan, and Basay.
SIQUIJOR, one (1)

Region VIII
LEYTE with the Cities of Tacloban and Ormoc, five (5) – First District: Tacloban City and the municipalities of
Alangalang, Babatngon, Palo, San Miguel, Sta. Fe, Tanauan, and Talosa; Second District: Municipalities of
Barugo, Barauen, Capoocan, Carigara, Dagami, Dulag, Jaro, Julita, La Paz, Mayorga, MacArcthur, Pastrana,
Tabontabon, and Tunga; Third District: Municipalities of Almeria, Biliran, Cabucgayan, Caibiran, Calubian,
Culaba, Kawayan, Leyte, Maripipi, Naval, San Isidro, Tabango, and Villaba; Fourth District: Ormoc city and the
Municipalities of Albuera, Isabel, Kananga, Matagob, Merida, and Palompon; Fifth District: Municipalities of
Abuyog, Bato, Baybay, Hilongos, Hindang, Inopacan, Javier, Mahaplag, and Matalom.
SOUTHERN LEYTE, one (1)
EASTERN SAMAR, one (1)
NORTHERN SAMAR, two (2) – First District: Municipalities of Allen, Biri, Bobon, Capul, Catarman, Lavezares,
Lope de Vega, Rosario, San Antonio, San Isidro, San Jose, San Vicente, Victoria, and Mondragon; Second
District: Municipalities of Silvino Lobos, San Roque, Pambuyan, Las Navas, Catubig, Laoang, Palapag,
Mapanas, Gamay, and Lapinig.
SAMAR with Calbayog city, two (2) – First District: Calbayog City and the Municipalities of almagro, Gandara,
Matuguinao, Pag- sanghan, San Jorge, Santa Margarita, Sto. Nino, Tagapul-an, and Tarangnan; Second
District: Municipalities of Basey, Calbiga, Catbalogan, Daram, Hinabangan, San Jose de Buan, Jiabong,
Marabut, Motiong, Pinabacadao, San Sebastian, Sta. Rita, Talalora, Villareal, Wright, and Zumarraga.

Region IX
BASILAN, one (1)
SULU, two (2) – First District: Municipalities of Jolo, Marungas, Indanan, Pangutaran, Parang, Talipao,
Maimbung, and Patikul; Second District: Municipalities of Siasi, Pandami, Pata, Luuk, K. Culuang, Panamao,
New Panamao, Tapul, Lungus, and Tongkil.
TAWI-TAWI, one (1)
ZAMBOANGA DEL NORTE with the Cities of Dapitan and Dipolog, three (3) – First District: Dapitan City and the
Municipalities of Sibutad, Rizal, La Libertad, Mutia, Pinan, Sergio Osmena, Sr., and Polanco; Second District:
Dipolog City and the Municipalities of Katipunan, Pres. Manuel A. Roxas, Manukan, Ponot, Siayan, and
Sindangan; Third District: Municipalities of Salug; Godod, Liloy, Tampilisan, Labason, Gutalac, Siocon,
Baliquian, Siraway, Bacungan, and Sibuco.
ZAMBOANGA DEL SUR, with Pagadian City, three (3) – First District: Pagadian City and the Municipalities of
Dumingag, Mahayag, Molave, Tambulig, Midsalip, R. Magsaysay, Labangan, Aurora, Tukuran, Josefina, and
Don Mariano Marcos; Second District: Municipalities of Dumalinao, San Pablo, Tabina, Dima- taling, Dinas, San
Miguel, Margosatubig, Lapuyan, Kumalarang, Bayog, Lakewood, Pitogo, and Vincenzo A. Sagun; Third District:
Municipalities of Malangas, Alicia, Olutanga, Mabuhay, Siay, Kabasalan, Naga, Ipil, Titay, Tungawan, Buug,
Imelda, Payao, Talusan, Diplahan, and Roseller Lim.
ZAMBOANGA CITY, one (1)

Region X
AGUSAN DEL NORTE, with the City of Butuan, two (2) – First District: Butuan City and the Municipality of Las
Nieves, Second District: Municipalities of Buenavista, Cabadbaran, Carmen, Jabonga, Kitcharao, Magallanes,
Nasipit, Santiago, Tubay, and Remedios T. Romualdez.
AGUSAN DEL SUR, one (1)
BUKIDNON, three (3) – First District: Municipalities of Talakag, Baungon, Malitbog, Libona, Manolo Fortich,
Sumialo, Panganto-can, and Kalilangan; Second District: Municipalities of Malay-balay, Lantapan, Cabanglasan,
Valencia, San Fernando, and Impasugong; Third District: Municipalities of Maramag, Quezon, Don Carlos,
Kitaotao, Dangcagan, Kibawe, Damulog, and Kadingilan.